40 Dni w Azji Centralnej

20 marca 2018

Kornel Roztocki był gościem kolejnego spotkania o podróżach – „zakręcony chemik naukowiec”( jak sam siebie nazwał) rodem z Jedlicza, który poza studiami doktoranckimi podejmuje dalekie podróże.

Podczas prelekcji obrazem i słowem prowadził słuchaczy po Kirgistanie i Kazachstanie.

Trasę w formie pętli z Ałmaty do Ałmaty pokonywał miejscowymi środkami lokomocji czyli „marszrutkami” .

Samotne trekkingi po dolinach i przez góry Tien –szan przemierzył pieszo, z pełnym rynsztunkiem w plecaku.

Obrazem i słowem malował magię stepu i „niebiańskich gór”, rozgwieżdżone noce, zachody słońca, wprowadzał do bajkowych wąwozów, odkrywał skalne hieroglify.

Opowiadał o napotkanych ludziach, życzliwych i otwartych, którzy zapraszali do swoich domostw. Poznawał ich życie, obyczaje i mimo barier językowych łatwo nawiązywał z nimi kontakt

Na trasie podróży Kornela Roztockiego znalazły się między innymi takie miejsca jak: Kanion Szaryński, Przewalsk, Biszkek – stolica Kirgistanu, Tamgały.

Podczas samotnego trekkingu Dżeta Ogua Aksu dotarł do przełęczy Tien-szanu (4000 m n.p.m.), kąpał się w drugim co do wielkości górskim jeziorze na świecie Issyk-Kul ,poznał tradycyjne życie kirgiskich pasterzy, zachwycał się pięknym jeziorem Ala Kul, podziwiał góry z przełęczy Talety (3759 m n.p.m.), przemierzał doliną Turgału, obserwował gwiazdy spędzając noc blisko obserwatorium astronomicznego Kosmostansia .
Dziękujemy za spotkanie i możliwość poznawanie odległych krajów.

D.M.

Fot. Kornel Roztocki

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/