Anioły i demony na Bukowinie” Andrzeja Paradysza

13 grudnia 2018

“Spakować manatki, namiot, usiąść na rower i wyruszyć w świat – to dopiero przygoda. A jeżeli jeszcze się ją barwnie opisze, także czytelnicy mogą w nią wyruszyć. Przekonuje nas o tym Andrzej Paradysz autor książki „Anioły i demony na Bukowinie”, który to na dwóch kółkach odbył samotną podróż na Bukowinę.

Bukowina to kraina historyczna leżąca miedzy Ukrainą a Rumunią, miejsce wielokulturowe, wielojęzyczne, które zamieszkują różne nacje, żyjące obok siebie i jednocześnie razem, może zafascynować każdego. Autor wśród tej wielokulturowości próbował odnaleźć naszych rodaków, potomków polskich emigrantów, którzy poczynając od Braci Polskich wypędzonych z Rzeczypospolitej w 1658 r., potem konfederatów barskich, górników z okolic Wieliczki i Bochni, uciekinierów po powstaniu listopadowym osiedlali się na Bukowinie. Odwiedził Polaków mieszkających m.in. w Suczawie i Pleszy.

Książka jest pokłosiem tej wyprawy. Jest to książka podróżnicza, ale nie tylko, bo oprócz relacji z drogi zawiera także opis dziejów politycznych i kulturowych Bukowiny, ciekawe historie spotykanych tam ludzi , uzupełnione wnikliwymi spostrzeżeniami i dygresjami autora . O książce i swej wyprawie Andrzej Paradysz opowiadał na spotkaniu z czytelnikami, które zorganizowała nasza biblioteka wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystycznym Cyba. Opowieści towarzyszyła prezentacja zdjęć przedstawiających napotkanych w drodze ludzi, piękno tamtejszego krajobrazu i architektury. Książkę wydało wydawnictwo Novae Res, które wspiera debiutantów literackich, a do takich Andrzej Paradysz należy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.”

Cytuję za:  Mateusz Szarek: „Promocja książki Anioły i demony na Bukowinie Andrzeja Paradysza” . http://www.jedlicze.pl/node/8858

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/