Autokarem po Ziemi Tarnowskiej 22-10-2016

26 października 2016

Autokarem po  ziemi tarnowskiej

Tym razem wyruszyliśmy na teren Małopolski aby zwiedzić bliskie i dalsze okolice Tarnowa.

Dąbrowa Tarnowska– zwiedzamy dawną salę modlitewną w odnowionej synagodze. Obecnie mieści się tu Ośrodek Spotkania Kultur. Przewodniczka przybliża nam historię synagogi, symbolikę malowideł i fresków, które zdobią ściany i sklepienie. Za oszkloną przegrodą widać  rozwiniętą Torę, świętą księgę, która ocalała zawieruchę wojenną, ukryta w  klasztorze.

Koryznówka– muzeum biograficzne Jana Matejki w Nowego Wiśniczu. W dwóch salach małego drewnianego domu, pełnych starych mebli, pamiątek z czasów malarza, szkiców, obrazów odczuwa się dawną epokę. Kolejne pokolenia rodzina Serafińskich od lat 60 XIX wieku zachowują pamięć o wielkim malarzu i przekazują ją turystom.

Nowy Wiśnicz –  na wysokim wzgórzu z daleka widniej zamek obronny, rezydencja Kmitów i następnie Lubomirskich, który  w wyniku rozbudowy uzyskał wystrój wczesnobarokowy.  Przepych zamku można sobie tylko wyobrazić, bo niewiele zachowało się w nim po pożarze i zniszczeniach Szwedów.

Lipnica Murowana – kościół św. Leonarda. Drewniana, XV wieczna budowla zadziwia polichromią. Na ścianach dobrze zachowane obrazy biblijne, a na suficie ornamenty roślinne.

Czchów –  ruiny średniowiecznego zamku. Idziemy do nich ścieżką, przez las. Z baszty roztacza się widok na Dunajec i Beskid Sądecki.

Aura nam sprzyjała. Po tygodniowych opadach mogliśmy się cieszyć słońcem i widokami z barwami jesieni.

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/