Gorczańskim Szlakiem na Lubań

12 czerwca 2017

Gorczańskim szlakiem na Lubań – 10 czerwiec 2017 r.

I tym razem wyruszamy dużą grupą na gorczańskie szlaki. Trasa rozpoczyna się w Ochotnicy Dolnej, najdłuższej wsi w Polsce, rozlokowanej w dolinie Ochotnicy i jej dopływów.
Przygotowania do wędrówki i podziwianie drewnianego kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego z 1816 r.

1 2

Szlak wiedzie szeroką przecinką leśną, którą zrobiono podczas wytyczania szlaku rowerowego i budowy wieży widokowej. Miejscami ostro wspina się lub wiedzie trawersem, który pozwala na wyrównanie oddechu. Z pierwszego punktu widokowego odsłania się widok na Beskid Wyspowy.

3 4 5 06 156

Ostatni odcinek trasy przed szczytem Lubania 1211 m n.p.m. jest bardzo stromy, ścieżka jest wyżłobiona przez wody opadowe, a głazy nie ułatwiają wspinaczki. Miejscami, poprzez wiatrołomy odsłaniają się piękne widoki, które nagradzają wysiłek.

6 7

Wszyscy docierają do wieży widokowej i z tej mocnej konstrukcji o wysokości 20,7 m podziwiają widoki pasma Radziejowej, Mogielicy, Turbacza, Małych Pienin, Wysokiej, Tatr, które raz po raz zasłaniają chmury. Na horyzoncie Babia Góra, Mincol i wiele, wiele szczytów , które już zdobyliśmy lub zamierzamy zdobyć.

11 12 13 14

Poniżej wieży odpoczynek na polanie bazy studenckiej. Jedzonko, rozmowy i pełny relaks. Pasjonaci ziół i kwiatów fotografują prosienicznik, storczyki…

15 16

Przewodnik Robert Kubit opowiada o schronisku górskim, które było na hali, o dawnych wypasach owiec, partyzantach i na każdym miejscu widokowym omawia panoramę. Zejście przez Pasterski Wierch 1100 m n.p.m. – Makowicę 857 m n.p.m. – Kalwarię Tylmanowską nie należy do łatwych, bo jest dość strome. Ostatni odcinek trasy upływa w małym deszczu. Kiedy wszyscy dotarli już do autokaru w Tylmanowej rozpoczęła się ulewa.

17 18

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/