Góry Czerchowskie – Relacja

11 kwietnia 2017

Od Cergowej do Cergov

Nasza góra Cergowa dominuje nad Beskidem dukielskim należącym do Beskidu Niskiego słynie z pięknej buczyny , jaworów ,cisów ,żywca gruczołowatego, miesiącznicy i storczyków. Jest masowo odwiedzana przez turystów i pielgrzymów ze względu na kult Świętego Jana Złotą Studzienkę i źródełko .

Góry Czerchowskie /Cergov/ należą do Beskidów Zachodnich we wschodniej Słowacji , odludne , chłodne i dzikie . 8 kwietnia 2017r. „Cyba” odbyła wyprawę w te nieznane góry na trasie:
Jedlinka-Krize-Wielka Jaworina 1099m n.p.m. – Cergov 1049 m n.p.m. – Chata Cergov-Hertnik

W Jedlince zwiedziliśmy drewnianą cerkiew greckokatolicką z 1763 r. pw. Opieki Bogurodzicy, z pięknym ikonostasem pochodzącym z Polski i cennymi starymi obrazami .

1

Następnie wyruszyliśmy w dzikie góry pełne osobliwości przyrodniczych tj; wawrzynek wilcze łyko, ciemiężca , żywiec gruczołowy ,śnieżyczki i oczywiście niezapomniane widoki przy zmiennym naświetleniu. Liczne odchody wilków i jeleni świadczą o dobrych warunkach życia , dzikości i zasobności tych terenów. Lasy podobne jak u nas, licznie występujące porosty krzaczkowate na drzewach będące wskaźnikami czystości powietrza.

2 3

Również i tu w lesie odwiedziliśmy kapliczkę Świętej Anny i piliśmy wodę uzdrawiającą i smaczną ze źródełka.

4

Na zakończenie było ognisko i pieczona kiełbaska z czosnkiem niedźwiedzim przywiezionym z nad Jasiołki.

5


Super organizatorzy, przewodnicy i uczestnicy i pytanie a gdzie następna wycieczka.
Dziękujemy -Maria Walczak uczestnik wycieczki

6 7

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/