Góry Lubowelskie – relacja

13 września 2017

Wyprawie w malownicze Góry Lubowelskie sprzyjała piękna pogoda i pozytywna energia uczestników. Wyruszyliśmy przez Nowy Sącz, Piwniczną Zdrój do Mniszka nad Popradem po stronie słowackiej.

Pierwszym punktem programu jest zwiedzanie kościółka w Hranicznem,  wewnątrz którego znajdują się takie pamiątki, jak: główny ołtarz z 1670 roku, czy też relief Zwiastowania NMP, na tle którego przedstawiono widok Starej Lubowni. Świątynia jest jednym z najcenniejszych drewnianych zabytków sakralnych Słowacji. Przez wieki służyła wiernym dwóch obrządków: rzymskokatolickiego i grekokatolickiego.

Następnie udajemy się piękną widokową trasą przez rozległe połoniny Oślego Wierchu do Zamku Lubowniańskiego.

Zamek Lubowniański wznosi się na wapiennej skale nad Starą Lubownią. Zbudowany na początku XIV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku, jako o jednej z królewskich siedzib, pochodzi z roku 1311. Zamek stał się po roku 1412 siedzibą polskich starostów spiskich. W roku 1553 zamek uległ całkowitemu spaleniu. Podczas rekonstrukcji zbudowano renesansowy a następnie barokowy pałac. W latach od 1655 do 1661 były na zamku ukryte przed Szwedami polskie klejnoty koronacyjne.

Pod Zamkiem Lubowniańskim znajduje się skansen z eksponatami ludowej architektury Spisza i Szarisza. Najcenniejszym eksponatem jest zrębowy greckokatolicki kościół św. Michała Archanioła z Matysowej z roku 1883.
Nasza wycieczka dobiega końca, jeszcze tylko ciepły posiłek w uroczej karczmie Koliba i wracamy do Jedlicza.

Dziękujemy za profesjonalną opiekę nad grupą naszemu przewodnikowi Robertowi Kubitowi.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/