Kopalnia Soli i Renesansowy Zamek

25 kwietnia 2017

Sól. motyle i rycerze

Kolejna wyprawa z „Cybą” (22.04.2017r.). to wycieczka do bocheńskiej kopalni soli i do zamku w Dębnie. Kopalnia Soli w Bochni to najstarszy, nieprzerwanie czynny zakład w Polsce (powstała w 1248 roku).Dzisiaj jest unikatowym zabytkiem. W 2013 roku została wpisana na listę UNESCO. Od 1990r. kopalnia jest nieczynna, została przystosowana do celów turystycznych.

1

Pod opieką przewodników zjechaliśmy na dół windą, potem odbyliśmy ciasno upakowani podróż podziemną kolejką. Przeważająca część grupy wybrała podziemną ekspozycję multimedialną, która ma charakter podróży w czasie. ,,Oprowadzali ,, nas po niej m.in. Bolesław Wstydliwy, żupnicy z Genui, a nawet duch mnicha. Środki audiowizualne, w solnych ścianach, wywoływały wrażenie jakby codzienne życie kopalni toczyło się tuż obok.

Podziwialiśmy zabytkowe kaplice, komory solne, oryginalne narzędzia i urządzenia górnicze. Zachwyt budziły zwłaszcza rzeźby figuralne wykonane przez artystę – górnika w jednym bloku solnym.

1a

Ewenementem w skali światowej jest obszerna kaplica, przez środek której przejeżdża podziemna kolejka.

Kilkoro z nas wybrało wariant trudniejszy -,, Wyprawę w stare góry ,, .To trasa historyczna po najstarszych, surowych wyrobiskach kopalni. Jej uczestnicy wyglądali jak połączenie górnika (w hełmch) z malarzem pokojowym (w kombinezonach ochronnych).

2 3

Kolejnym celem naszej wycieczki było prywatne. niezwykłe muzeum motyli ,,Arthropoda”
w Bochni zawierające zbiory owadów z wszystkich kontynentów, gromadzone przez 30 lat. Oprowadzał po nim i z pasją prezentował kolorowy świat motyli syn założyciela tej wyjątkowej placówki, pan Filip Kobiela.

4 5

Pokazywał szczególne okazy – motyle podobne do liścia, imitujące głowę węża,, straszące ,, oczami na skrzydłach, wybrane ze zbiorów prawie 5000 eksponatów. A obok motyli wiele nieznanych owadów – chrząszczy, pająków, ważek. Piękny, egzotyczny, barwny świat …

6 7

W Dębnie zwiedzaliśmy zabytkowy zamek z XV wieku. To odrestaurowana w latach 1970- 1978 budowla, łącząca w sobie cechy architektury gotyckiej z renesansową ,w której mieści się filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

8 9

Podziwialiśmy piękne wyposażenie wnętrz, zwłaszcza meble i gobeliny. Szczególne zaciekawienie wzbudziło, spotykane rzadko w podobnych obiektach, wyposażenie dworskiej kuchni, spiżarni, apteki oraz narzędzia tortur w lochach.

Przewodniczka, jako ciekawostkę, przedstawiła historię pozyskania przez placówkę wyjątkowego, malowanego na olbrzymim płótnie drzewa genealogicznego rodu, który był jednym z właścicieli zamku .

Piękna, ceglana elewacja budowli, odsłonięta spod warstw tynku dodaje wdzięku budowli i uwypukla walory poszczególnych jej elementów

10

To była kolejna ciekawa wycieczka, która wzmogła apetyty na następne wyprawy.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/