Majówka z „Cybą” 06.05.2017 r.

10 maja 2017

N a wycieczkę autokarową Doliną Wisłoka i po Pogórzu Strzyżowskim wybrały się 34 osoby. Przewodnikiem był pan Piotr Kędzierski, który bardzo dobrze zna regionu i z wielką pasją o nim opowiadał.

Na początku trasy wycieczki uczestnicy wycieczki zwiedzili ruiny zamku Kamienic, Izbę Regionalną i Kościół Parafialny w Odrzykoniu. Kolejnym miejscem była Węglówka, gdzie można było podziwiać cerkiew greko-katolicką oraz najstarsze drzewo na Pogórzu, pomnik przyrody – dąb szypułkowy “Poganin”. W Stępinie zwiedzano poniemiecki tunel kolejowy, około 400 metrowej długości.
W Lubli grupę przyjął w kościele św. Mikołaja ksiądz, który opowiedział historię tej XV- wiecznej budowli. W Rzepniku zwiedzano dawną cerkiew grekokatolicką p.w. św. Paraskewy z początku XX wieku z oryginalnym ikonostasem. Obok cerkwi rośnie ogromny, stary dąb Jagiellon, który jest pomnikiem przyrody.

Trasa zakończyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia „Gawęda” w Jedliczu , gdzie przy ognisku spotkali się wszyscy uczestnicy III Turystycznej Wiosny.

0

Przez Chlebieński las wybrała się spora grupa piechurów. Trasa rozpoczęła się na boisku sportowym w Chlebnej.

1

Udali się oni drogą polną na wzgórze położone na granicy gminy Jedlicza i Tarnowca. Wzgórze to porasta las bukowy, poprzecinany wieloma ścieżkami. Grupa be trudu odnajdywała właściwą drogę kierując się przygotowanymi wcześniej oznaczeniami.

3

Z niezalesionego wierzchołka 364 m n.p.m. można było podziwiać panoramę na Pogórze Jasielskie i Płaskowyż Kobylański.

4

Tylko chwilkę zatrzymano się na punkcie widokowym, bo pojawiły się ciemne chmury i było słychać „pomrukiwanie” burzy. W chwili gdy grupa wychodziła z lasu zaczęły spadać gradowe kulki, które wnet przerodziły się w gradowa nawałnicę. Na szczęście można było schronić się u gospodarzy i przeczekać ulewę.

5

Nieco przemoczeni piechurzy dotarli do Stajni „Gawęda” i przy ognisku, z piosenką i tańcami upłynął im cały wieczór.

Spotkanie urozmaicił pan Krzysztof Bałon – pszczelarz z Niżnej Łąki. Można było pokosztować pyłek kwiatowy , miód spadziowy… i zrobić miodne zapasy.

6

Odbył się również konkurs ekologiczny z wiedzy o środowisku przyrodniczym i działalności sponsorów. Sponsorami byli RAF – EKOLOGIA oraz Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodatki Komunalnej i Mieszkaniowej. Dzięki sponsorom uczestnicy konkursów otrzymali sadzonki krzewów ozdobnych zapoczątkowali akcję – „Ogrody przyjazne zwierzętom”.

7

Fot. Antoni Mrowiec

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/