Najwyższy szczyt Gór Czerchowskich na Słowacji

5 kwietnia 2016

Na najwyższy szczyt Gór Czechowskich

Do wędrowania po górach Słowacji zachęcił nas przewodnik pan Robert Kubit. Tym razem zaproponował „zdobycie” najwyższego szczytu Gór Czechowskich , Minčol 1157 m n.p.m.

Do celu dojeżdżamy najkrótsza trasą: Krosno – Jedlicze – Nowy Żmigród – Ożenna – Bardejów – Lukov-Venecia.

W Lukov-Venecia zwiedzamy zabytkową cerkiew greckokatolicką pw. św. Kosmy

i Damiana. Wysłuchujemy nagranie w języku polskim o bardzo cennym i interesującym wyposażeniu w postaci ikon z XVI i XVII w.  oraz o symbolice ikony Sądu Ostatecznego z końca XVI w.

1 2 3

Przejeżdżamy do Livovskiej Huty, ukrytej w głębi gór, skąd rozpoczynamy wędrówkę na najwyższy szczyt Gór Czechowskich. Szlak biegnie stromym stokiem, przy  różnicy poziomów ok. 500 m. Wśród uczestników jest znana biegaczka Iza Zatorska, która szybko znika nam z oczu  rozpoczynając swój trening.

4

Po krótkich postojach dla wyrównania oddechu, uzupełnienia płynów,  dopieramy do pierwszej polany z widokiem na pasmo Beskidu Niskiego. Pocieramy do części grzbietowej o małych deniwelacjach i coraz to z szerszą panoramą. Tu i ówdzie pokazują się w trawie przebiśniegi a miejscami leżą płaty śniegu.

5

Wnet na błękicie nieba rysuje się krzyż, umieszczony na rozległej polanie, poniżej szczytu. Stoimy w doskonałym punkcie widokowym! Na horyzoncie majestatyczne, zaśnieżone pasmo Tatr Wysokich z Łomnicą na czele, nieco dalej Niżne Tatry, majaczy też biała czapa Babiej Góry, Gorce, Beskid Sadecki…widok aż po granicę węgiersko- słowacką.  Czas na posiłek i fotografowanie. Każdy chce uwiecznić się na tle gór.

6 7 8

Jeszcze kilka minut wędrówki i zdobywamy Minčol. Widok ze szczytu nie jest tak rozległy, bo przysłaniają go nieco drzewa ale i tak zachwyt nie gaśnie. Pozostaje zejście do Kyjova. Trasa jest łagodniejsza, przechodzi przez polany i wśród starych buków.

Zafascynowani widokami myślimy o kolejnych górskich wędrówkach.

9 10 11

Galeria zdjęć nadesłanych przez uczestników:

 

 

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/