Podhalańskim Traktem

4 kwietnia 2018

Podhalańskim traktem 24.03.2018 r.

Wycieczka krajoznawcza na Podhale cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród uczestników byli tacy, którzy ukończyli 10 wiosen jak i tacy , którzy mają już za sobą 80. Trasę prowadził przewodnik beskidzki i jak zawsze przekazał mnóstwo ciekawostek o regionie.

W Łopusznej, w drewnianej chacie dobudowanej do Gminnego Ośrodka Kultury, zwiedzalismy Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, ochrzczony „Tischnerówką”. Oglądaliśmy w nim cenne pamiątki księdza, rękopisy, fotografie, słuchali wspomnień mieszkanki Łopusznej o życiu i działalności tego wielkiego kapłana i filozofa.

W Ludźmierskim Sanktuarium trwało nabożeństwo i tyko przez uchylone drzwi popatrzyliśmy na figurę Matki Bożej zwanej Gaździną Podhala. Spacerowaliśmy ścieżkami po Ogrodzie Różańcowym podziwiając widoki z ołtarza papieskiego i niewielkiego wzniesienia.


Dojazd do Zakopanego był mało znaną trasa , bo przez Czarny Dunajec, Chochołów, Kościelisko.
Z okien autokaru można było podziwiać wciąż inną panoramę Tatr. W domu zwanym Sabałówka, od pseudonimu Jana Krzeptowskiego – Sabała, jego potomek opowiadał o swoim przodku, przytaczał ciekawe epizody z życia tego górala – gawędziarza ,

Chwila skupienia w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Oglądanie zabudowy tej najstarszej części Zakopanego i przejazd do najwyżej położonej wsi w Polsce – Ząb. Krótki spacer na punkt widokowy i zachwycanie się widokami ośnieżonych tatrzańskich szczytów, lśniących w słońcu. Panorama od Tatr Bielskich przez główną grań Tatr Wysokich aż daleko po Tatry Zachodnie długo zostanie w pamięci. Przejazd Droga Papieska to kolejna porcja wrażeń i widoki od Babiej Góry po pasmo Pienin.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/