Spotkanie z dr Piotrem Łopatkiewiczem – relacja

18 września 2017

Uroki Zakaukazia – Gruzja i Armenia 13.09.2017 r.

Opowieść o wyprawie do Gruzji i Armenii dr Piotra Łopatkiewicza rozpoczęła jesienno- zimowe spotkania w GOK, w Jedliczu organizowane przez ST „Cyba”.
Trasa wyprawy obejmowała miejsca o wielowiekowej historii, które były pod panowaniem Bizancjum, Turków , Rosji i gdzie rozwinęła się różnorodna sztuka i architektura. Do dzisiaj zachowały się zabytki sakralne, warownie, twierdze budownictwa staro-gruzińskiego i armeńskiej architektury. Budowle wykonane są z potężnych bloków skalnych lub wykute w skale.
Wybrane obiekty.

Twierdza Ananuri (XVI/XVII w) z potężnymi kamiennymi murami, basztami, wieżami , dzwonnicą i bazyliką.

Klasztor Geghard (IV w) wpisany jest na listę UNESCO.

 

Twierdza Garni ( I w n.e.) – wśród ruin archeolodzy odkryli antyczną świątynię pogańską zbudowaną ku czci boga Słońca Mitry.

Na drugim planie Kościół Cminda Sameba (XVI w) zwany „Gergeti” od nazwy wzgórza na którym stoi . Jest to miejsc e, z którego rozciąga się wspaniała panorama na kaukaskie szczyty.

Pan Piotr ( na pierwszym planie ) wspominał wspinaczkę na jeden z najwyższych szczytów Kaukazu, na granicy Gruzji i Rosji – Kazbek (5033, 8 m n.p.m.) . Powiedział, że wyjście nie należy do trudnych, ale słuchając opowieści mieliśmy zupełnie inne odczucia. Szczeliny lodowe, odpadające ze ścian głazy, stromy stok pokryty lodowcem, mniejsza ilość tlenu powietrzu, zmienność pogody i brak służb ratowniczych jest dużym wyzwaniem dla alpinistów.

Przejazd „Gruzińską Droga Wojenną” , szlakiem znanym już w starożytności i wykorzystywanym przez armie, kupców i wędrujące plemiona dostarcza wspaniałych widoków turystom, a my podziwialiśmy je na fotografiach.

Najwyższy punkt na trasie Przełęcz Krzyżowa (2395 m n.p.m.)

Jezioro Sewan w Armenii jest największym jeziorem w Kaukazie i równocześnie jednym z najwyżej położonych jezior na świecie. Zachwyca błękitem wody.

Klasztor Sewan (IX w) jest jednym z nielicznych czynnych starych kościołów ormiański .

Przedstawione miejsca (fotografie udostępnione przez pana Piotra) to namiastka wysłuchanej opowieści.
Gruzja i Armenia to kraje górzyste, z widokami na ośnieżone szczyty.

Trasa wyprawy

Widok na Uszbę, (4710 m n.p.m.) jeden z kaukaskich której północno-zachodnia ściana ma 2000 m wysokości wywiera większe wrażenie niż Matterhorn.

Podsumowaniem spotkania była rozmowa na temat obecnej sytuacji społeczno-politycznej Gruzji i Armenii.

 

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/