Spotkanie z Janem Majewskim

20 maja 2015

Spotkanie z Janem Majewskim

 Każdy, kto przejeżdża drogami prowadzącymi przez Beskid Niski i Pogórze napotyka na tabliczki z informacją o cmentarzach z I wojny światowej a wędrując szlakami spotyka cmentarze w wielu miejscach.

Właśnie wędrówki górskie, pasja fotografowania a później praca dyplomowa były podstawą dla Jana Majewskiego do opracowania albumu „Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i Pogórzu” wydanego z okazji setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

Z autorem albumu spotkali się mieszkańcy Jedlicza 20 maja 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury.

???????????????????????????????

Uczestnicy spotkania poznali historie budowy cmentarzy, zakładanych podczas trwających działań wojennych, na których obok zwycięzców leżą pokonani. Na prezentacji fotograficznej została pokazana różnorodność krzyży nagrobnych, kunsztownie wykonanych z drewna lub żelaza, monumentalne pomniki i bramy wejściowe. Duże wrażenie wywarły fotografie ukazujące budowę cmentarzy, ich stopień zniszczenia z lat 80-tych i obecny stan po gruntownej odbudowie. To jedyne w Europie takie nekropolia o artystycznym kunszcie, malowniczo usytuowane na wzgórzach i stokach gór.

Można odwiedzić te wyjątkowe miejsca położone w niedalekiej odległości od Jedlicza np. Nowy Żmigród, Łysa Góra, Krempna, Wola Cieklińska, Przełęcz Małastowska i wiele innych, a jest ich ok. 400. Przewodnikiem będzie publikacja, która poza licznymi archiwalnymi i współczesnymi fotografiami podaje wskazówki jak dotrzeć do opisanego cmentarza.

2 ???????????????????????????????


Dodaj komentarz

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/