Spotkanie z Kingą Michalską – relacja

15 października 2018

„Podlasie –tygiel czterech kultur” – 12.10.2018 r.

Po raz pierwszy uczestnicy spotkań podróżniczych mieli okazję wysłuchać barwnej, niezwykle ciekawej relacji z wycieczki krajoznawczej po Polsce. Jak zwykle sala była wypełniona. Pani Kinga Michalska, wspaniała erudytka, przekazała słowem, fotografią i filmem niezwykle malownicze regiony naszego kraju, od Polesia przez Podlasie aż po Suwalszczyznę.

Na trasie wyprawy znalazło się pięć parków narodowych, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obiekty sakralne: cerkwie, meczety, klasztory oraz dawne budownictwo. Słuchacze dowiedzieli się o historii tej krainy, losach zachowanych zabytków, wpływach kultury tatarskiej, ruskiej i żydowskiej, oraz o roślinności prastarej puszczy, torfowiskach i jeziorach jak również o przysmakach lokalnej kuchni. Nie zabrakło w pokazie żubra – króla puszczy oraz wszechobecnych bocianów.
Poniżej fotografie zwiedzanych miejsc. Zostały pogrupowane tematycznie.
Obiekty sakralne:

1.Cerkiew w Koterce, 2.Cerkiew w Trześciance, 3. Cerkiew obronna w Supraśli, 4. Święta Góra Grabarka, 5. Meczet w Bohonikach, 6. Meczet w Kruszynianach, 7. Wielka Synagoga w Tykocinie

Miejsca związane z przyrodą:

8. W rezerwacie ścisłym Białowieskiego PN, 9. Biebrza, 10. Biebrzański Park Narodowy, 11. Spływ w narwiańskim PN, 12. Suchar w Wigierskim PN, 13. Akwedukty w Stańczykach, 14-15. Kraina Otwartych Okiennic (Kaniuki, Ciełuszki, Puchły, Trześcianka)

Miejsca, o których opowiadała pani Kinga, ukazane na fotografii, będą wspaniałą podpowiedzią dla tych, którzy zamierzają podążyć jej szlakiem. Wybrane zostały na podstawie żmudnej selekcji, bo na prezentacji było ich bardzo dużo.

Dziękujemy Pani Kindze za wspaniałą podróż po tak mało znanej krainie.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/