WĘDRÓWKA PO POLSKIM SPISZU

13 października 2020

      Pomimo trudności związanej z sytuacja epidemiologiczną grupa Cybanów  wędrowała  po Polskim Spiszu. Polska część Spiszu rozciąga się określając ogólnie,  od grzbietu Pienin Spiskich na północy do granicy polsko-słowackiej na południu.
Jest to odrębny region  etnograficzny i geograficzny, w skład którego wchodzi 14 wsi z 3 gmin: Bukowiny Tatrzańskiej, Łapsze Niżne i Nowy Targ.

Dlaczego wybraliśmy się na Polski Spisz?

Ze względu na:

  • Odrębność kultury materialnej kształtowanej przez wpływy węgierskie i słowackie widocznej w budowie wsi, zagród, kościołów.
  •  Trybsz – drewniany kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej z 1557 r. Wnętrze kościoła zdobi późnobarokowa polichromia przedstawiająca sceny z życia Jezusa, Matki Bożej i świętych. Na stropie wymalowano Sąd Ostateczny i zasługującą na uwagę  najstarszą w Polsce panoramę Tatr. Wędrując szlakiem można rozpoznać tatrzańskie szczyty namalowane na panoramie.
  • Widokowe szlaki. Na  Pawlikowski Wierch 1016 m n.p.m. wyruszyliśmy niebieskim szlakiem z Trybsza. Trasa jest mało uczęszczana, prowadzi przez łąki, z rozległą panoramą na Tatry.
    Z Pawlikowskiego Wierchu czerwonym szlakiem, najpierw lasem, potem trawiastym grzbietem dotarliśmy do Trybsza. Tym razem odsłaniało nam się pasmo Pienin.
  • Łapsze Wyżne – murowany kościół pw. św. św. Piotra i Pawła z XVIII w. w stylu spiskiego baroku.
  • Grandeus 795 m n.p.m., na którym znajduje się wieża widokowa. Wyszliśmy na szczyt z Łapsz Niżnych czerwonym szlakiem
    i nieoznakowanymi ścieżkami wróciliśmy do Trybsza. Widok na Tatry zasłoniły chmury, ale mogliśmy zobaczyć Pieniny.

     Trasę wycieczki zaproponował i ją prowadził przewodnik beskidzki Robert Kubit. Dziękujemy za, jak zawsze, sporą dawkę wiedzy i odkrycie zupełnie nam nieznanej krainy.
Dziękujemy również za zdjęcia zamieszczone w tej notatce. Część zdjęć zrobiona jest wiosenną  porą i dołączona, żeby zobaczyć to co zasłoniły nam chmury.
D.M.

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/