Wyprawa na Słowację

3 kwietnia 2017

25 marzec 2017 Przez cerkwie i monastery Pogórza Laboreckiego po dawne węgierskie zamki szlacheckie u podnóża Wyhorlatu

Naszą kolejną wycieczkę krajoznawczą przedstawiamy w formie programu zaproponowanego przez przewodnika Roberta Kubita, który po raz kolejny pokazał nam ciekawe miejsca na Słowacji, bardzo blisko naszej granicy, za co mu bardzo dziękujemy.

Trasa: Krosno – Jedlicze – Barwinek – Bodrużal – Prikra – Bukowce – Krasy Brod – Humenne  –  Breków – Zamek Czyczawa  – Świdnik – Barwinek –  Jedlicze – Krosno

Bodrużal
Wieś rusińska na Pogórzu Laboreckim. Zwiedzamy najstarszą drewnianą cerkiew greckokatolicka na Słowacji z 1658 r. pw. św. Mikołaja, jedną z najcenniejszych na Słowacji, wpisaną na listę UNESCO. Podziwiamy cenne ikony z XVII i XVIII w.

1


Prikra
Wieś rusińska na Pogórzu Laboreckim. Zwiedzamy z zewnątrz drewnianą cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVIII w i starą drewnianą zabudowę Górnego Szarisza (chaty, spichlerze).

2
Bukowa Horka (Bukova Horka)
Wędrówka do Monasteru  Bazylianów, piękne widoki na Pogórze Laboreckie. Monaster jest miejscem pielgrzymkowym grekokatolików. Klasztor bazylianów został poważnie zniszczony w trakcie I wojny św. Zlikwidowany przez komunistów po 1950 r. W Cerkwi pw. św. Krzyża z 1796 r., z zachowaną kaplicą trwa nabożeństwo. Chwila odpoczynku.

3


Krasny Brod

Krasny Brod to miejsce gdzie można było w czasach galicyjskich sprzedać lub kupić żonę na targu. Oglądamy ruiny Monasteru Bazylianów, pijemy wodę ze źródełka, która słynie z uzdrawiającej mocy. Kaplica – sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Krasnobrodzkiej z XV w. jest zamknięta.

4


Breków (Brekov,)
Wspinamy się do ruin Brekovsky hrad,  zamku pochodzącego z XIII w. Wzniesiony jest  na częściowo zalesionym, andezytowym wzgórzu, na wysokości 280 m n.p.m. Zameczek postawiony został dla ochrony szlaku handlowego do Polski. Podziwiamy wspaniałe widoki na pasmo Wyhorlatu.

5
Breków „Dvor pod Viničnou skalou
Kosztujemy słowackie potrawy i piwo.
Czyczawa  (Čičava)
Zdobywamy kolejny zamek pochodzący z pocz. XIV w. Zachowane ruiny świadczą o jego dawnej wspaniałości. Zamek wybudowano przed 1316 r. w celu ochrony jednej z ważniejszych dróg z Węgier do Polski. Na północ od zamku dolina Ondawy zwęża się, tworząc tzw. Polską Bramę.

6

Więcej fotografii i relacja na naszym Fb.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/