Wyprawa szlakiem Beskidu Sądeckiego – Relacja

18 października 2018

Wyprawa szlakiem Beskidu Sądeckiego 06.10.2018 r.

P oraz trzeci wędrujemy po Beskidzie Sadeckim. Tym razem wybrano trasę uznawaną za jedną z najładniejszych w tym paśmie górskim: Piwniczna Zdrój – Niemcowa –Kordowiec – Rytro. Wędrując żółtym szlakiem do Niemcowej, a następnie czerwonym szybko przekonaliśmy się o słuszności powyższego stwierdzenia. Trasa prowadziła przez coraz to wyżej położone grzbietowe polany Pasma Radziejowej, które w dawnych czasach były zasiedlone.

Ślady dawnego osadnictwa upamiętniają miejsca, które mijaliśmy, miedzy innymi: tablica poświęcona nauczycielom pracującym w szkole podstawowej na Niemcowej, kurna chata, w której mieszkała do sędziwego wieku Ludwika Nowakowa nazwana „Królową Gór”, zachowane gospodarstwo hodowlane.

Z polan mogliśmy podziwiać malowane jesiennymi barwami lasy, pasmo Jaworzyny Krynickiej oraz Góry Lubowelskie. Schodząc do Rytra odsłonił się piękny widok na dolinę Popradu i ruiny zamku, które nie tak dawno zwiedzaliśmy.
Dotarliśmy również do chatki studenckiej zwanej „Chatką pod Niemcową” położonej poza szlakiem. Można w niej znaleźć nocleg i ciepłą strawę. Jest chętnie odwiedzana przez osoby, które chcą odetchnąć od natłoku cywilizacji.

Najwyższym punktem na trasie był Kordowiec (763 m n.p.m.). Poniżej jego wierzchołka znajduje się budynek dawnej szkoły, w którym się mieści klimatyczne schronisko agroturystyczne. Z polany przed budynkiem można było podziwiać rozległy widok na Beskid Wyspowy i Pasmo Jaworzyny. Zrelaksowani dotarliśmy do Rytra i po krótkim odpoczynku w zajeździe wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dziękujemy naszej Prezesce Jadzi za wybór trasy.

Fot. Dorota M.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/