Zachwycony roślinnością Australii i Chile – wykład z prezentacją Jana Zawadzkiego 06.08.2018 r.

12 sierpnia 2018

Po raz drugi mieliśmy okazję wysłuchać opowieści o roślinach, których nie można zobaczyć w naszym klimacie, co najwyżej, niektóre uszlachetnione, w szklarniach i w doniczkach na parapecie okien.

Pan Jan Zawadzki od wielu lat podróżuje po świecie, w poszukiwaniu mało znanych roślin. Odwiedził prawie wszystkie państwa roślinne. Na spotkaniu w GOK, w Jedliczu zaprezentował fotografie roślin z egzotycznych miejsc, tj. Australii Zachodniej i Chile, z pogranicza Pustyni Atacama. W Australii z powodu izolacji geograficznej występuje wiele reliktów – pozostałości z dawnych epok oraz endemitów – gatunków występujących tylko na tym kontynencie.

Nie sposób było zapamiętać nazwy oglądanych roślin ponieważ rzadko mają nazwy polskie. Można było zachwycić się ich barwami, niespotykanymi formami kwiatów, liści, rozmiarami. Oglądając ten wyjątkowy pokaz słuchacze, licznie przybyli do GOK, dowiedzieli się wiele ciekawostek z życia roślin, m.in. o zapylaniu przez kolibry, o wydobywaniu się nasion po pożarach, o kwiatach zakwitający na pustyni raz na wiele lat, bo tylko po bardzo rzadko występującym tam deszczu….

Jak niespotykane były to okazy niech świadczy poniższa fotografia łapy kangura (Anigozatnos), która została udomowiona i można ją hodować w mieszkaniu. Zaliczana jest do najpiękniejszych roślin świata.

Dziękujemy panu Janowi za spotkanie i zapraszamy na kolejne, jeśli zawita do Polski po kolejnej podróży.

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/