Wyprawa na Słowację
25 marzec 2017 Przez cerkwie i monastery Pogórza Laboreckiego po dawne węgierskie zamki szlacheckie u podnóża Wyhorlatu
Naszą kolejną wycieczkę krajoznawczą przedstawiamy w formie programu zaproponowanego przez przewodnika Roberta Kubita, który po raz kolejny pokazał nam ciekawe miejsca na Słowacji, bardzo blisko naszej granicy, za co mu bardzo dziękujemy.
Trasa: Krosno – Jedlicze – Barwinek – Bodrużal – Prikra – Bukowce – Krasy Brod – Humenne – Breków – Zamek Czyczawa – Świdnik – Barwinek – Jedlicze – Krosno
Bodrużal
Wieś rusińska na Pogórzu Laboreckim. Zwiedzamy najstarszą drewnianą cerkiew greckokatolicka na Słowacji z 1658 r. pw. św. Mikołaja, jedną z najcenniejszych na Słowacji, wpisaną na listę UNESCO. Podziwiamy cenne ikony z XVII i XVIII w.
Prikra
Wieś rusińska na Pogórzu Laboreckim. Zwiedzamy z zewnątrz drewnianą cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVIII w i starą drewnianą zabudowę Górnego Szarisza (chaty, spichlerze).
Bukowa Horka (Bukova Horka)
Wędrówka do Monasteru Bazylianów, piękne widoki na Pogórze Laboreckie. Monaster jest miejscem pielgrzymkowym grekokatolików. Klasztor bazylianów został poważnie zniszczony w trakcie I wojny św. Zlikwidowany przez komunistów po 1950 r. W Cerkwi pw. św. Krzyża z 1796 r., z zachowaną kaplicą trwa nabożeństwo. Chwila odpoczynku.
Krasny Brod
Krasny Brod to miejsce gdzie można było w czasach galicyjskich sprzedać lub kupić żonę na targu. Oglądamy ruiny Monasteru Bazylianów, pijemy wodę ze źródełka, która słynie z uzdrawiającej mocy. Kaplica – sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Krasnobrodzkiej z XV w. jest zamknięta.
Breków (Brekov,)
Wspinamy się do ruin Brekovsky hrad, zamku pochodzącego z XIII w. Wzniesiony jest na częściowo zalesionym, andezytowym wzgórzu, na wysokości 280 m n.p.m. Zameczek postawiony został dla ochrony szlaku handlowego do Polski. Podziwiamy wspaniałe widoki na pasmo Wyhorlatu.
Breków „Dvor pod Viničnou skalou”
Kosztujemy słowackie potrawy i piwo.
Czyczawa (Čičava)
Zdobywamy kolejny zamek pochodzący z pocz. XIV w. Zachowane ruiny świadczą o jego dawnej wspaniałości. Zamek wybudowano przed 1316 r. w celu ochrony jednej z ważniejszych dróg z Węgier do Polski. Na północ od zamku dolina Ondawy zwęża się, tworząc tzw. Polską Bramę.
Więcej fotografii i relacja na naszym Fb.
Komentarze zablokowane.