Kolory Jesieni w Beskidzie Niskim 7-11-2015

9 listopada 2015

Kolory jesieni w Beskidzie Niskim

Po słonecznych dniach nastąpiły jesienne mgły i w kiepskich nastrojach wsiadaliśmy 7 listopada 2015 r. do busa. Chcieliśmy podziwiać kolory jesieni w Beskidzie Niskim a prognozy nie były zbyt optymistyczne.

Humory poprawiły się po dotarciu do Moszczańca, ponieważ leśna droga tonęła w złocistej poświacie brzóz i rudości buków. Przejście przez największy w Karpatach rezerwat przyrody Źródliska Jasiołki dostarczył wspaniałych widoków na nieistniejąca wieś Jasiel i pasmo Kanasiówki. Fragmenty dawnych pół są wykaszane przez Nadleśnictwo Rymanów i dzięki czemu ta część rezerwatu nie zarasta.

fot1fot 2

Z wierzchowiny schodzimy do doliny i dawną drogą , która łączy Wolę Wyżną z Jasielem idziemy na pole namiotowe. Tylko przydrożne, okaleczone, kamienne krzyże, miejsce po cerkwi świadczy, że żyli tu ludzie. Nie ma śladu po ok. 60 domach, które opustoszały w wyniku wysiedleń Łemków do ZSRR i po Akcji Wisła. Pomnik upamiętniający szlak kurierów i pomnik ku czci poległych żołnierzy z placówki granicznej w walce z UPA to świadectwa krwawych dziejów tej krainy.

fot 3 fot.4

Po krótkim odpoczynku wędrujemy na Kanasiówkę 823 m n.p.m – pasmo graniczne, gdzie znajdują się źródliska dwóch rzek Jasiołki i Wisłoka. Szlak biegnie przez bukowy las szeroką, niczym aleja drogą.

fot.6 fot.7

Wzdłuż granicy dochodzimy na kolejny szczyt -Pasika 848 m n.p.m. Wieża widokowa, dawna wieża obserwacyjna z II wojny światowej, była wyzwaniem dla kilku osób, które nie bacząc, że trzeba wspinać się prawie pionowo, a na górze brak jakiegokolwiek podestu wspięli się na jej wierzchołek. Pozostali zadzierali głowy i czekali na relacje co widać…. Niewiele – tylko buczyny. Jesienny dzień jest krótki wobec czego schodzimy żółtym szlakiem do Wisłoka Wielkiego. Beskidzka jesień jest urzekająca.

fot 8

Zdjęcia nadesłane przez uczestników:

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/