Magurski Park Narodowy

14 marca 2015

14 marca 2015r. członkowie i sympatycy Koła Turystycznego “Cyba” w Jedliczu odkrywali piękno i urok Magurskiego Parku Narodowego. Okazją do tego była wycieczka turystyczno – krajoznawcza “Śladami przeszłości”. Na początku naszej wyprawy oglądaliśmy wiatraki w Łękach Dukielskich. W wycieczce wzięło udział 31 osób, które miały do wyboru: wędrowanie lub zwiedzanie. Zdecydowaną większość stanowiła grupa piesza, która do pokonania miała trasę Ożenna – Wysokie (657m n.p.m.) – Żydowskie – Krempna. Przewodnikiem grupy był znany bywalcom górskich szlaków Bartek Machowski. Pogoda w tym dniu nie okazała się łaskawa, a niski pułap chmur i mgła nie pozwoliła nacieszyć oczu pięknem Beskidu Niskiego. Wszyscy uczestnicy wyprawy pieszej pokonali ją brnąc w śniegu, czasem w błocie, ale w wyśmienitych humorach. Po dotarciu do Krempnej wspólnie z całą grupą zwiedziliśmy pobliską Cerkiew i podziwialiśmy jej piękno.

W tym samym czasie kilka osób postanowiło poznać uroki okolicy Krempnej i nie wyruszyło w góry. W Muzeum Magurskiego Parku Narodowego oglądali uroczy spektakl „Cztery pory roku w Beskidzie Niskim” przechodząc od widoków zimowego pejzażu z wyjącymi wilkami, przez storczykowe łąki, letnią polanę ze zwierzyna do rykowiska jeleni. Cmentarz z I wojny światowej, z monumentalnym pomnikiem i koliście rozmieszczonymi grobami wzbudził zadumę nad tragicznymi skutkami wojny. Cerkiew w Kotani, z trzema baniastymi kopułami, wyraźnie rysowała się na wzgórzu, na tle szarego nieba. O trudach odbudowy i przywracania świetności wnętrzu świątyni opowiadała zwiedzającym pani, która przybyła z kluczami widząc turystów. Wokół cerkwi zgromadzono liczne piaskowcowe nagrobki i krzyże, które ulegały niszczeniu na opuszczonych cmentarzach. Są one pieczołowicie odnowione i świadczą o kamieniarskim kunszcie mieszkający tu do czasów wojny Łemków.

Swoje wrażenia z pierwszej wspólnej wycieczki przekazane zostały przez uczestników podczas spotkania przy ognisku i przy wspólnym pieczeniu kiełbasy. Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń wrócili do Jedlicza z myślą o następnej wspólnej wyprawie.


Dodaj komentarz

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/