Osobliwości przyrodnicze i kulturowe Nadleśnictwa Baligród

18 kwietnia 2016

Osobliwości przyrodnicze i kulturowe Nadleśnictwa Baligród

Kto chciał poznać urokliwe miejsca w Nadleśnictwie Baligród, które wpisane są do Leśnych Kompleksów Promocyjnych wybrał się z „Cybą” na wycieczkę16 kwietnia 2016 r. Przemierzaliśmy autokarem i pieszo razem  z panią Ewą Wydrzyńską-Sceliną – specjalistą SL ds. edukacji, leśne trasy. Pani Ewa z wielką pasją i znajomością tematu wyjaśniała sposoby gospodarki leśnej jak również opowiadała o rozmaitych spotkaniach leśników ze zwierzętami, a to z niedźwiedziami, wilkami, rysiami…..które mają w bieszczadzkich lasach ostoje. Poświęciła też czas żubrom, bo tymi zwierzętami szczególnie się interesuje.

1

Za Jabłonkami skręcamy na  leśną drogę, którą mogliśmy jechać autokarem mając pozwolenie z  Nadleśnictwa. Docieramy do ścieżki przyrodniczej, która prowadzi do najgrubszej   jodły Lasumiły. Spacerkiem wśród  buków i jodeł, rozkoszując się zapachem żywicy, dochodzimy do Lasumiły. Odważniejsze uczestniczki tj. Antosia i Agnieszka weszły do gawry w pniu jodły a pozostali mierzyli obwód drzewa i fotografowali się przy tej królowej, karpackiej puszczy.

2 3

Przejeżdżamy do Dołżycy i wzdłuż malowniczej doliny Solinki do Polanki. Stamtąd już blisko do rezerwatu przyrody Sine Wiry na Wetlince. Woda w potoku ma kolor szmaragdowy i tak nazywało się jeziorko, które powstało podczas zatamowania wody przez osuwisko. Zanikło w wyniku zamulenia i przerwania wału ale progi skalne nadal są i pieniąca się woda przybiera różne odcienie szarości.

4 5

Dalsza trasa prowadzi do Bukowca, gdzie nad Solinką jest przygotowane dla turystów miejsce na odpoczynek, nazwane Otoczarnia,  wiata, palenisko oraz jest wyznaczona ścieżka spacerowa. Jesteśmy pierwszą grupą, która w tym miejscu piecze kiełbaski i przy gitarze z niezastąpionym kolegą Ryśkiem podśpiewuje piosenki. Ognisko przygotował leśniczy Kazimierz Nóżka z Leśnictwa Polanki

6 7

Na trasie znajduje się jeszcze Górzanka, wieś położona w dolinie potoku Wołkowyi, gdzie zwiedzamy XIX w cerkiew gr.-kat. pw św. Paraskewi obecnie kościół Wniebowstąpienia Pana Jezusa.  Wewnątrz niepowtarzalny, bo jedyny w skali Karpat ikonostas płaskorzeźbiony, a przed kościołem ogromne dęby.

8

Przejazd do Baligrodu przez nieistniejące wsie , mało uczęszczaną drogą to kolejna porcja zachwytu przyrodą i zadumy nad przeszłością.

Dziękujemy Pani Ewie Wydrzyńskiej-Scelinie za pokazanie osobliwości i niezwykłości przyrody Nadleśnictwa Baligród a kto chce dowiedzieć się więcej o Nadleśnictwie może  zobaczyć na www.baligrod.krosno.lasy.gov.pl

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/