Relacja z podsumowania projektu

20 września 2016

Podsumowanie projektu Grupy „ Cybanci”

„Chodzimy nie błądzimy po Gminie Jedlicze”

17 września 2016 r. odbyło się podsumowanie projektu Grupy „Cybanci” w składzie: Jadwiga Borowy, Ewelina Wojnar, Krzysztof Ryglewicz, wspierane przez członków  Stowarzyszenia Turystycznego „Cyba”  w Jedliczu.

Inicjatywa realizowana była w  ramach projektu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Głównym założeniem inicjatywy było wydanie informatora turystyczno – krajoznawczego. „Chodzimy  – nie błądzimy po Gminie Jedlicze” w formie papierowej oraz zamieszczenie map z trasami na stronie internetowej. Żeby zwiedzać trzeba wiedzieć co i gdzie. Takiego opracowania w Gminie Jedlicze jeszcze nie było. Drugim założeniem jest aktywacja społeczna do uprawiania turystyki, dlatego  realizatorzy zorganizowali imprezę turystyczną, której uczestnicy przemierzyli pieszo, autokarem, rowerami oraz konno teren Gminy Jedlicze oraz jej okolice.

TRASA PIESZA  1  przewodnik Stanisław Dubis

Nad Zalewem Chlebianka podziwiano wypreparowane głowy ryb, które znajdują się w wiacie. Ścieżka wzdłuż rzeki prowadziła miejscami przez gęste ziołorośla. Panorama z Cyby była nieco zamglona, ale wspaniale prezentowała się grupa jeźdźców, która podążała  trasą konną  do Stajni  „Gawęda”.  Z Cyby trasa biegła drogami polnymi do pałacu Bobrowskich w Długiem a następnie drogą asfaltową na miejsce zbiórki.

TRASA PIESZA 2  przewodnik   Agnieszka Węklar

Na tej trasie była najliczniejsza grupa uczestników. Wśród uczestników były dzieci, rodzice i nauczyciele. Większość szła wzdłuż rzeki po raz  pierwszy. Dzieci były zaskoczone, że na trasie wędrówki dotarły  na Borek, potem szły koło Tesco i Biedronki. W Żarnowcu turyści odwiedzili Szkołę Ludową, zabawiali się nad rzeką puszczaniem kaczek, przy stopniu wodnym zobaczyli przepompownię i dowiedzieli się o ujęciu wody, oczyszczalni ścieków i wałach przeciwpowodziowych. Trasa  bardzo podobała się.

Trasa rowerowa  pilot Ryszard Mosoń

Trasa rowerowa liczyła ponad 10 km. Była to zaledwie cześć trasy rowerowej opisanej w dopiero wydanym Informatorze turystyczno-krajoznawczym „Chodzimy – nie błądzimy po Gminie Jedlicze”. Cieszy to, że trasę tę zdecydowali się  pokonać nie tylko dorośli, ale także kilkoro dzieci. Jest więc nadzieja ,że młode pokolenia jedliczan ruszą na szlaki poznawać swoją gminę.

Wycieczka autokarowa przewodnik Piotr Tabisz

Trasa wycieczki wiodła z Jedlicza przez Żarnowiec gdzie w dworze Marii Konopnickiej turyści zwiedzili wystawę czasową  „haft”  oraz wystawę poświęconą twórczości poetki. Z Żarnowca udali się przez Zręcin do Niżnej Łąki gdzie odwiedzili gospodarstwo ekologiczne ( pszczelarskie). Właściciel oprowadził po swoim gospodarstwie. Uczestnicy mieli okazję spróbować wyśmienitych miodów produkowanych tutaj oraz dokonać zakupów. Dalej szlak wycieczki wiódł przez skansen w Bóbrce ,Wietrzno. W Wietrznie po zabytkowym drewnianym kościele p.w.  św. Michała Archanioła, oprowadzał proboszcz tamtejszej parafii. Po dojechaniu do Łęk Dukielskich udano się na wzgórze z wiatrakami, gdzie podziwiano panoramę Dołów Jasielsko – Sanockich oraz najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego -Cergową. Dalsza trasa wiodła przez Chorkówkę, Żeglce, Kopytową do Jedlicza

W „Gawędzie”                                                                                                            

Wszystkie grupy turystyczne spotkały się w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia „Gawęda”, gdzie na strudzonych lecz uśmiechniętych uczestników czekała gorąca herbata i kiełbasa z ogniska. Wszyscy otrzymali informatory turystyczno- krajoznawcze „Chodzimy -nie błądzimy po Gminie Jedlicze”
Rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez Grupę „Cybanci” pt.” Miejsca znane i nieznane w Gminie Jedlicze”.
Zastępca burmistrza Pan Ryszard Zagórski wręczał laureatom konkursu nagrody – przewodniki turystyczne.
Odbyły się również konkursy dla najmłodszych uczestników, którzy dzięki zdobytej wiedzy podczas wędrówki chętnie odpowiadali  na zadawane pytania. Dzieci w nagrodę pojadą 30 września br. na wycieczkę do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Częściowe koszty wyjazdu sponsoruje Starostwo Powiatowe w Krośnie.
W śród uczestników panowała wesoła atmosfera, którą umilał dźwięk gitary i śpiewanych piosenek turystycznych.
Dziękujemy wszystkim przybyłym turystom za udział w imprezie,  osobom  zaangażowanym w realizację inicjatywy, sponsorom tj. ORLEN POŁUDNIE, SPLAST Sp. z o.o., JPGKiM , Bank Spółdzielczy w  Rymanowie, Przew. Rady Powiatu Edward Nowak oraz  gospodarzom przyjęcia Państwu Dominice i Marcinowi Korczykowskim.

Pozostałe zdjęcia z dnia Imprezy:

logo_podkarpackie_inicjatywy_lokalne_oryginal

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/