Spotkanie autorskie z Andrzejem Potockim 26.10.2018 r.

30 października 2018

Przywykliśmy, że na nasze spotkania  jest przygotowany rzutnik multimedialny i ekran. Tym razem było inaczej , bo był tylko zaproszony gość – pan Andrzej Potocki, znany z audycji telewizyjnych i jako autor licznych publikacji prasowych i książek,  między innymi o tematyce bieszczadzkiej.

Gość spotkania w swojej opowieści o Bieszczadach poruszył wiele wątków dotyczących historii i ludzi związanych z tymi górami. Nakreślił tragiczny los Żydów i wskazał zachowane ślady ich bytności. Wspominał o życiu kilku znanych rzeźbiarzy zwanych zakapiorami, których znał i ceni ich twórczość. Przybliżył życie Bojków , pasterskiego ludu pochodzenia rusińskiego i  wołoskiego, który już nie istnieje. Pozostały po nim jedynie nieliczne świątynie w stylu bojkowskim , ukryte wśród starych drzew. Opowiedział o mniejszościach narodowych, Romach i Niemcach, które również zasiedlały bieszczadzkie doliny.


W opowieści przeplatały się wspomnienia o pracy w Lesku jako dyrektora Domu Kultury i nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym, o początkach współpracy z telewizją i swej literackiej twórczości.
Osoby, które chciały dowiedzieć się więcej na temat poruszanej problematyki mogły zakupić książki Andrzeja Potockiego i uzyskać  jego autograf.

Na zakończenie uczestnicy spotkania częstowali się słodkościami przygotowanymi przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej i ST „Cyba” w Jedliczu. Była okazja porozmawiać z zaproszonym gościem i ze znajomymi.
D.M.

Fot. K. Bobusia

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/