Uśpione wulkany na pograniczu Azji oraz Iran i Turcja od Kuchni

12 kwietnia 2016

Uśpione wulkany na pograniczu Azji oraz Iran i Turcja od kuchni.

08 kwietnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, w Jedliczu miało miejsce kolejne spotkanie z podróżnikiem. W podróż na pogranicze irańsko –tureckie zabrał  licznie zgromadzonych słuchaczy Bogdan Longana – Jedliczanin. Smak wędrówki poczuł „po 30”
i z czasem nabrał apetytu do zdobywania Korony Gór Europy oraz  podziwiania przyrody podczas bliskich i dalekich wypraw.

1 2

Celem jednej z  jego podróży było  zdobycie dwóch uśpionych wulkanów Ararat (5137 m n.p.m.) w Turcji oraz Demawend w Iranie (5610 m n.p.m.)  i o niej opowiadał na spotkaniu.

Każda podróż wymaga przygotowania i jak powiedziała uczestniczka innych wypraw, Bogdan perfekcyjnie opracowuje plan wyprawy i jest przygotowany na każdą okoliczność. W wyprawie na wulkany pomagały mu poznane wcześniej osoby, ale plecami dźwigali na własnych grzbietach, co wymagało dużego wysiłku. Podczas zdobywania Araratu przeżyli burze i  nie dotarli na szczyt. Wyszli natomiast na drugi wulkan pokonując głazowiska zastygłej lawy i śnieg zalegający na szczycie.

3 4

Górska eskapada powiązana była z poznawaniem miast w Turcji: Istambuł, Van, Dogubayazit oraz  stolicę Iranu Teheran i Isfahan – odkrywaniem uroków bazarów, rozmową z napotkanymi ludźmi, kosztowaniem lokalnego jedzenia. Na prezentowanym fotografiach można było podziwiać koloryt wąskich uliczek wypełnionych towarami,  zaglądnąć do warsztatów, kafejek a nawet poczuć zapach  różnorodnych przypraw, podziwiać budowle minaretów , meczetów ozdobione geometrycznymi wzorami, mury starożytnych budowli.

5

„Do niezapomnianych przeżyć poza obcowaniem z pięknem gór należą, jak powiedział podróżnik, spotkania z ludźmi, z ich życzliwością,  przyjaznym nastawienie i wszechobecnym zadowoleniem ”.

Spotkanie zakończyło się małą biesiadą, którą przygotowały koleżanki Agnieszki i Małgosia oraz kolega Piotr z „Cyby”.

6

 

 

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/