Wędrówka po wschodniej stronie Bajkału

20 stycznia 2016

Dla tych, którzy nie byli na spotkaniu z Alkiem Sarneckim kilka widoków i informacji.

Foto 1

Bajkał i Zabajkale to ojczyzna buri – wilka, ata -ojca; Buriatów, nieco ponad 600 tysięcznej mongoidalnej narodowości z odrębnym językiem, kulturą, zwyczajami.

Foto 2

Pomimo przeflancowania tybetańskiego buddyzmu i 80 lat komunizmu walczącego naukowym ateizmem, większość Buriatów nadal wyznaje szamanizm i tangrianstwo – hara szażan – czarną wiarę, stąd przy drogach liczne “światowidy” i często używane  tablice modlitewne.

foto 3

Dosłownie kilkadziesiąt metrów od cypla półwyspu Święty Nos znajdującego się po wschodniej stronie Bajkału, głębia jeziora osiąga ponad 1600m, chociaż szczyt Nosa wznosi się ponad 1000m od linii wody.

 

foto 4

Po jednej stronie Świętego Nosa w sierpniu temperatura wody w Bajkale wynosi 9C, a po 15 minutach drogi, po drugiej stronie dochodzi do 20C. W gorących źródłach woda zaś ma około 50C.

Wokół prowadzi oznaczony szlak turystyczny BBT (Bolszaja Bajkalska Tropa), całe szczęście, że bez schronisk i hoteli.

 

foto 5

Z Kułtuku zamiast dalej na wschód nad Bajkał do Sliudanki, czy Barguzina można pojechać 350km w przeciwnym kierunku do Orlika by odwiedzić Sajan Wschodni z górą Kropotkina i doliną wulkanów, co gorąco polecam wszystkim globtroterom.

 

Komentarze zablokowane.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/